Zeszyt do rodzajnikow

Hallo, uczysz się rzeczowników razem z rodzajnikami,

ALE mimo to nie umiesz ich zapamiętać?

Posprzątaj ze mną w DER | DIE | DAS. Utrzymuj porządek w swojej językowej szafie i nigdy więcej nie myl rodzajników.

WEŹ ZESZYT

I POSPRZĄTAJMY RAZEM TEN BAŁAGAN!

Zdarza Ci się zastanawiać, jakiego rodzaju jest dany rzeczownik a gdy usiłujesz sobie przypomnieć, masz pustkę w głowie? Jeśli tak, to ten zeszyt JEST narzędziem dla Ciebie!

Stworzyłam go po to, żebyś nie wkuwał/-a biernie słówek na pamięć z nadzieją, że do jutra nie zapomnisz. Sięgnęłam po mnemotechniki – pamięciowe techniki skojarzeń. Dzięki nim, gdy będziesz chciał/-a sobie przypomnieć rodzajnik, nie będziesz mieć pustki w głowie.
 
Zaprojektowałam ten zeszyt jak garderobę, w której wszystko ma swoje miejsce. Teorię zebrałam, poukładałam i podzieliłam na łatwo przyswajalne części tak, żeby łatwo Ci było odnaleźć i w końcu zapamiętać informacje, a nie tylko przeczytać 😊

MNEMOTECHNIKI

ŻEBY W TWOJEJ GŁOWIE NIGDY
WIĘCEJ NIE BYŁO PUSTKI

Każdy nauczyciel Ci powie – Ucz się rzeczownika razem z rodzajnikiem. Żeby tylko to było takie proste… Będzie, jeśli zaczniesz używać mnemotechnik.

Znasz to uczucie, gdy chcesz sobie coś przypomnieć? Przecież musisz to wiedzieć, bo się tego uczyłeś/-aś. I to nie raz! Szukasz i myślisz, ale w głowie ciągle pustka. Dlaczego? Prawdopodobnie do nauki zaangażowałeś/-aś tylko lewą półkulę mózgu. Prawa przespała, bo tradycyjne wkuwanie jest dla niej zwyczajnie… nudne.

Zmień ze mną sposób nauki, a szybko zauważysz, że pustka się wypełnia. Wejdź ze mną w kolorowy i zabawny świat mnemotechnik. Popracujemy nad Twoją pamięcią oraz zaangażowaniem w proces nauki prawej półkuli i wszystkich zmysłów.

Co Cię czeka? Będziesz rysować, malować, naklejać i tworzyć zabawne, szalone historie – takie, które najchętniej zapamięta
Twój mózg.

WŁAŚNIE TAKI RODZAJ NAUKI

WSPIERA TEN ZESZYT

Przygotowałam dla Was (czyt. dla Ciebie i Twojego mózgu 😊 wiele mnemotechnik i impulsów wspierających proces trwałego zapamiętywania materiału. Wszystko po to, żebyś łatwiej zapamiętywał/-a i szybciej wydobywał/-a wiedzę z głowy.
Spójrz:

Ten zeszyt jest tak kolorowy, jak świat mnemotechnik. Zdarza Ci się podczas nauki używać różnych kolorów zakreślaczy? Co właściwie zakreślasz? Informacje, które są ważne? Super, ale wtedy wiesz tylko tyle, że są one… ważne. Co ja zrobiłam? Zarezerwowałam osobna kolor dla każdego rodzajnika. Niech ten kolor podpowiada ci – notujesz w kolorze zielonym / rzeczownik na 100% ma rodzajnik DAS.

Po lewej stronie znajdziesz całą niezbędną teorię, min.: TYPOWE KONCÓWKI I GRUPY RZECZOWNIKÓW, których przedstawiciele są DER, DIE albo DAS. Żeby pomóc Ci opanować całą tą teorię, a nie tylko ją przeczytać 😊
NAGRAŁAM też serię zabawnych VIDEO.

Dla rzeczowników, które nie należą do żadnej z grup lub nie mają typowej końcówki, przygotowałam osobny OBIEKT. Będziesz w nim umieszczać grupy złożone z 7 rzeczowników i tworzyć z ich udziałem barwne i zabawne HISTORIE. Wierz mi, one na pewno zainteresują Twój mózg bardziej niż wkuwane na “sucho” słówko z rodzajnikiem.

NIE ZOSTAWIAM CIĘ Z SAMYM ZESZYTEM! ZESKANUJ KOD QR! Wejdź na mój kanał YT i opanuj ze mną całą rodzajnikową teorię! Wierz mi WARTO😊.

OBIEKTY

o co właściwie chodzi
z tymi obiektami

Czy spodnie wrzucasz do szuflady ze skarpetkami? Zakładam, że nie ;-), bo w szafie wszystko ma swoje stałe miejsce. Tak samo jest w tym zeszycie. Znajdziesz w nim 3 obiekty: szafę, garaż i dom. Każdy jest zarezerwowany dla rzeczowników danego rodzaju: DER- szafa | DIE – garaż | DAS – dom.

Pomogą Ci one zapamiętać, że to, co znajduje się np.
w szafie, jest zawsze rodzaju DER. Żebyś nie wkuwał/-a, tylko kojarzył/-a.

Ciągle Ci się myli, jakiego rodzaju jest np. ryba (der Fisch)? Umieść ją w szafie i dopisz do tego historię. Podchodzisz do szafy, otwierasz ją, a tam pływa ryba. Dołóż do niej kolejne rzeczowniki i ucz się całej serii rzeczowników na raz 😊.

HISTORIE

czy to nie marnowanie czasu?

Pamiętaj tylko Ty decydujesz, jaki sposób nauki wybierzesz. Możesz ciągle czytać, pisać, powtarzać i wkuwać albo możesz sobie umilić proces nauki, tworząc zabawne historie, które na zawsze zostaną w Twojej głowie. Czas i tak musisz poświęcić.

Z tym zeszytem tworzenie historii przyjdzie Ci z łatwością. W zasadzie będą one pisać się same…
Wróć do szafy z rybą. Jeśli na Twojej drodze pojawi się kolejny rzeczownik rodzaju męskiego, który sprawia Ci problem, dołóż go do swojej szafy z rybą i twórz całą męska historię (czyt. składającą się tylko z rzeczowników DER) i kojarz: dany rzeczownik jest w twojej szafie – to na 100% ma rodzajnik DER. Nie przesadź z ilością słówek! Do jednego garażu wrzuć max. 7 rzeczowników. Potem zapełniaj kolejne garaże i twórz nowe historyjki.